wstecz

Kalendarz Liturgiczny na Rok Pański 2008 wg kalendarza gregoriańskiego

powrót do strony głównej

Styczeń 2008

 

1 WTOREK – 32 TYDZIEŃ po PIĘĆDZIESIĄTNICY. ♀ OBRZEZANIE według ciała Pana, Boga i Zbawiciela Naszego Jezusa Chrystusa i św. ojca naszego BAZYLEGO WIELKIEGO, arcybiskupa Cezarei w Kapadocji.

Liturgia: Liturgia św. Bazylego Wielkiego. Po Wchodzie: troparion o Obrzezaniu, o Bazylim, kontakion o Bazylim i o Obrzezaniu. Prokimen, Apostoł, Alleluja, Ewangelia, Prczastien Obrzezania i Bazylego. Czytania: Obrzezania: Apostoł Kol 2, 8-12; i św. Bazylego: Hbr 7,26- 8,2, Ewangelia Łk 2,20-21.40-52; i Łk 6,17-23.  Zadostojnik O tiebie radujetsia. Priczastien: Chwalitie W pamiat’ wiecznuju. Po Liturgii: Molebien na Nowyj Hod, (szukaj w Trebniku lub Kniha molebnych pienij.

Rozesłanie krótkie, lecz ze wspomnieniem św. Bazylego.

W stosownym momencie można zaśpiewać pieśń Nowy Rok bieży lub kolędę Predwicznyj rodywsia pred lity.

O patronie dnia

 

2 Środa. PRZED-ŚWIĘTO TEOFANII. Dzień bez postu. Św. ojca naszego SYLWESTRA, papieża rzymskiego. Antyfony Izobrazitielnyje. Po Wchodzie: troparion o Przed-święcie, troparion chrama, Sława, troparion o biskupie (5), I nynie, kontakion o Przedświęcie. Prokimen, Alleluja, Priczastien dnia (tzn. dnia tygodnia). Czytania za wtorek i środę: Jk 3,1-18 i Jk 4,1-6;  Mk 11,11-26.

O patronie dnia

 

3 Czwartek. PRZED-ŚWIĘTO TEOFANII. - Św. proroka MALACHIASZA i św. męczennika GORDIUSZA. Antyfony Izobrazitielnyje. Po Wchodzie: troparion o Przed-święcie, troparion chrama, troparion o proroku (3), Sława,  troparion o męczenniku (8), I nynie, kontakion o Przedświęcie. Prokimen, Alleluja, Priczastien z dnia (tzn. z dnia tygodnia). Czytania: Jk 4,7 – 5,9; Mk 11,27-33.

O patronie dnia

 

4 Piątek. Liturgia godzin królewskich (carskije czasy). PRZED-ŚWIĘTO TEOFANII. - Sobór świętych 70 Apostołów, uczniów Pana Naszego i św. ojca naszego TEOKTYSTA, igumena Kukumon na Sycylii. Antyfony Izobrazitielnyje. Po Wchodzie: troparion o Przed-święcie, patrona świątyni, Sława,tropaeion o apostołach (4A), I nynie, kontakion o Przedświęcie. Prokimen, Alleluja, Priczastien z dnia (tzn. z dnia tygodnia). Czytania: Piątek: 1P 1,1-2.10-12; 2,6-10; Mk 12,1-12.

O patronie dnia

 

5 Sobota. SOBOTA PRZED TEOFANIĄ. Dzień ścisłego postu. WIGILIA TEOFANII. - Świętych męczenników TEOPEMPTA i TEONASA i św. SYNKLETYKII. Antyfony Izobrazitielnyje. Po Wchodzie: troparion Przed-święta, troparion chrama i kontakion Przed-święta. Prokimien, Alleluja i Priczastien dnia (soboty). Apostoł soboty: 1Tm 3,13-4,5 i bieżący: Tes 5,14-23. Ewangelia soboty: Mt 3,1-11 i bieżąca: Łk 17,3-10.

O patronie dnia

 

6 Niedziela. Ton 7. ♀ ŚWIĘTA TEOFANIA PANA NASZEGO JEZUSA CHRYSTUSA. Uwaga: Dziś odprawia się Liturgię św. Bazylego Wielkiego, Antyfony świąteczne. Pripiew 3 antyfony: Spasi ny, Synie Bożyj, wo Iordanie krestiwyjsia, pojuszczija Ti: alliłuia. Wchódnoje, tzn. kapłan na Wchodzie po Premudrost’ prosti od razu wygłasza: Błahosłowien hradyj wo imia Hospodynie, błahosłowichom wy iz domu Hospódnia, Boh Hospod’ i jawisia nam, i piewczi od razu śpiewają troparion Wo Iordanie Sława, i nynie, kontakion prazdnika: Jawiłsia jesi. Zamiast Swiatyj Boże śpiewa się Jelicy.   Prokimien, alleluja, Priczastien prazdnika. Czytania: Tt 2, 11-14 i 3, 4-7; Mk 3, 13-17. Zadostojnik uroczystości, a nie O tiebie radujetsia. Po Zaambonnej modlitwie wychodzi uroczysta procesja z chorągwiami, kapłani ubrani w komplet szat, do miejsca poświęcenia wody. Piewczy śpiewają pieśń: Sonce swityt’ z hir Ływanu.

Na miejscu poświęcenia wody piewczy śpiewają tropariony: Hłas Hospodień na wodach wopijet hłahola ... I następnie wszystko z Obrzędu wielkiego poświęcenia wody na Teofanię (Bohojawlenije). W drodze powrotnej śpiewa się S nami Boh na "zwycięską" melodię naprzemian z Troparionem uroczystości. Kapłan wchodząc do świątyni kropi jej ściany po obu stronach, także za ikonostasem, piewczy na zakończenie Liturgii śpiewają zwykłe Budi imia Hospodnie błahosłowieno, kapłan udziela końcowego Błahosłowienie Hospodnie na was i  resztę, po Otpustie Mnohaja leta i na koniec podaje krzyż do ucałowania kropiąc każdego nowo poświęconą wodą.

O patronie dnia

 

7 Poniedziałek. 33 TYDZIEŃ po PIĘĆDZIESIĄTNICY. Po-święto Teofanii. Σ SOBÓR świętego chwalebnego proroka i poprzednika JANA CHRZCICIELA. Codziennie do Zakończenia: Antyfony prazdnika lub Izobrazitielnyje, Wchod: Spasi ny, Synie Bożyj, wo Iordanie krestiwyjsia, pojuszczija Ti: alliłuia. I tak do Zakończenia. Po Wchodzie: troparion prazdnika, Sława, Poprzednika, I nynie, kontakion prazdnika; Światy Boże, Prokimien tylko Poprzednika (z wtorku), Czytania tylko o Poprzedniku: Dz 19,1-8. Alleluja: Swiet wozsijajet prawiedniku i prawym sierdcem wiesielije. Stych: Wiesielitiesia o Hospodie i radujtiesia prawednii. Ewangelia: J 1,29-34. Priczastien: prazdnika i Poprzednika.

O patronie dnia

 

8 Wtorek. Po-święto Teofanii. - Św. ojca naszego JERZEGO CHOZEBITY i św. matki naszej DOMINIKI. Po Wchodzie: troparion Prazdnika, patrona chrama, Męczennicy, kontakion prazdnika. Prokimien, Alleluja, Priczastien prazdnika. Czytania bieżące: Wtorek 33: 1P 3,10-22; Mk 12,18-27.

O patronie dnia

 

9 Środa. Po-święto Teofanii. Dzień bez postu. - Św. męczennika POLIEUKTA. Po Wchodzie: troparion Prazdnika, patrona chrama, Sława, o męczenniku (8), I nynie, kontakion prazdnika. Czytania: Środa 33: 1P 4,1-11; Mk 12,28-37.

O patronie dnia

 

10 Czwartek. Po-święto Teofanii. - Św. ojca naszego GRZEGORZA, biskupa Nyssy i św. DOMICJANA, biskupa Meliteny i św. ojca naszego MARCJANA, kapłana i Ekonoma Wielkiego Kościoła. Czytania: Czwartek 33: 1P 4,12-5,5; Mk 12,38-44.

O patronie dnia

 

11 Piątek. Po-święto Teofanii. Dzień bez postu. + Św. ojca naszego TEODOZEGO, Cenobiarchy. Po Wchodzie: troparion Prazdnika, patrona chrama, Teodozego, Sława, kontakion Teodozego, I nynie, kontakion Prazdnika. Prokimien, Alleluja, Priczastien prazdnika i Teodozego, Czytania bieżące i o Wielebnym: Piątek 33: 2P 1,1-10; Mk 13,1-8; 2Kor 4,6-15; Mt 11,27-30.

O patronie dnia

 

12 Po-święto Teofanii. SOBOTA PO TEOFANII. - Św. męczennicy TATIANY. Prokimien, Alleluja i Priczastien prazdnika. Po Wchodzie: troparion Prazdnika, patrona chrama, troparion o męczennicy (14), kontakion Prazdnika. Apostoł: Ef 6,10-17;    Mt 4,1-11. I czytania bieżące: Sobota 33: 2Tm 2,11-19; Łk 18,1-8.

O patronie dnia

 

13 NIEDZIELA 33  PO PIĘĆDZIESIĄTNICY. Ton 8. Po-święto Teofanii. NIEDZIELA PO TEOFANII.  O CELNIKU i FARYZEUSZU. - Świętych męczenników ERMYLA i STRATONIKA.

OKRES TRIODIONU POSTNEGO

(10 niedziela przed Paschą)

Wszystkie teksty zmienne niedzieli bieżącego tonu, a więc troparion niedzielny, i po-święta, I Sława: kontakion, ton 4: Unikajmy pychy Faryzeusza,* a nauczmy się od Celnika wzniosłości mówienia pokornego,* pokutnym głosem wołając:* Zbawicielu świata, przebacz sługom Swoim. I nynie: kontakion po-święta. PROKIMEN niedzielny (niedzieli po Teofanii), ton 1: Niech będzie miłosierdzie Twoje, Panie, nad nami,* bo mieliśmy w Tobie nadzieję. Stych: Weselcie się, sprawiedliwi w Panu; prawym przystoi uwielbienie. I Prokimien niedzieli bieżącego tonu 8. Apostoł Niedzieli po Teofanii: Ef 4,7-13 i o Faryzeuszu i Celniku: 2Tm 3,1-15. Ewangelia: Niedzieli po Teofanii: Mt 4,12-17 i o Faryzeuszu i Celniku: Łk 18,10-14. Zadostojnik Teofanii. Na Zapriczastnik śpiewać Pokajanija otwierzi mi dwieri; i te stychyry śpiewać aż do Palmowej niedzieli.

O patronie dnia

 

14 Poniedziałek. 34 TYDZIEŃ PO PIĘĆDZIESIĄTNICY. Tydzień bez postu. ZAKOŃCZENIE UROCZYSTOŚCI TEOFANII. Czytania bieżące 34 tygodnia po PIĘĆDZIESIĄTNICY. – ŚWIĘTYCH OJCÓW ZABITYCH NA SYNAJU I RAITHO.

Odejście św. równej apostołom NINY, Oświecicielski Gruzji.

Uwaga. Wspomnienie męczenników i NINY łączy się ze wspomnieniem świętych następnego dnia ze względu na Zakończenie uroczystości Teofanii. Antyfony jak w prazdnik. Po Wchodzie: troparion prazdnika, Sława, I nynie, kontakion prazdnika. Czytania: Poniedziałek 34: 2P 1,20-2,9; Mk 13,9-13.

O patronie dnia

 

15 Wtorek. - Świętych PAWŁA z TEB i JANA KALIBITY. Antyfony powsiedniewnyje. Po Wchodzie: troparion dnia (tzn. wtorku), Sława, troparion o wielebnych (13)., I nynie, Predstatielstwo. Prokimien, Alliłuija i Proczastien dnia (tzn. wtorku). Czytania 34 tygodnia: Wtorek: 2P 2,9-22; Mk 13,14-23.

O patronie dnia

 

16 Środa. - Uczczenie czcigodnych OKOWÓW ŚW. WSPANIAŁEGO APOSTOŁA PIOTRA. Antyfony powsiedniewnyje. Po Wchodzie: troparion dnia, Sława, troparion o Piotrze, I nynie, Predstatielstwo. Prokimien, Alliłuija i Priczastien dnia. Czytania 34 tygodnia: Środa: 2P 3,1-18; Mk 13,24-31; Apostoł św. Piotra: Dz 12,1-11.

O patronie dnia

 

17. Czwartek. ± Św. ojca naszego ANTONIEGO WIELKIEGO Nosiciela Boga. Antyfony izobrazitielnyje.  Służba o wielebnym (7). Apostoł: Apostoł: Hbr 13,17-2. Po troparion Antoniego, Sława, kontakion Antoniego, I nynie, Predstatielstwo. Czytania tylko o Antonim.

O patronie dnia

 

18 Piątek. Dzień bez postu. Σ Świętych ojców naszych i patriarchów Aleksandrii ATANAZEGO i CYRYLA. Antyfony izobrazitielnyje. Po Wchodzie: troparion dnia, troparion chrama, Sława, troparion świętych, I nynie, Predstatielstwo.

O patronie dnia

 

19 Sobota. Σ Św. ojca naszego MAKAREGO EGIPSKIEGO. Antyfony izobrazitielnyje. Po Wchodzie: troparion dnia (soboty), troparion o wielebnym (7A), Sława, So swiatymi, I nynie, Jak naczatki. Czytania: Sobota: 2Tm 3,1-9; Łk 20,45-21,4.

O patronie dnia

 

20 NIEDZIELA 34 PO PIĘĆDZIESIĄTNICY. Ton 1. NIEDZIELA o SYNU MARNOTRAWNYM. (9 niedziela przed Paschą). ± Św. ojca naszego EUTYMIUSZA WIELKIEGO Bogonosiciela. Służba  o wielebnym (7).  Antyfony Izobrazitielnyje. Po Wchodzie: troparion niedzieli ton 1, troparion Eutymiusza, Sława, kontakion Eutymiusza, I nynie, kontakion niedzieli o Synu Marnotrawnym. Prokimien, Alleluja, Priczastien niedzieli 1 tonu i Eutymiusza. Czytania niedzieli i Eutymiusza: Apostoł niedzieli: 1Kor 6,12-20 i Hbr 13,17-21; Ewangelia niedzieli: Łk 15,11-32 i Łk 6,17-23. Na Zapryczastnik śpiewać Na Wawiłonśkich rekach (Ps 136). I ten psalm śpiewać aż do Palmowej niedzieli. Także po polsku: Pustą samotną drogą (refren: Wróć, synu, wróć).

O patronie dnia

 

21 Poniedziałek. 35 TYDZIEŃ PO PIĘĆDZIESIĄTNICY. - Św. ojca naszego MAKSYMA Wyznawcy i św. męczennika NEOFITA i świętych męczenników EUGENIUSZA, KANDYDA, WALERIANA i AKWILI. Antyfony powszednie. Po Wchodzie: troparion dnia (poniedziałku), troparion chrama, św. Maksyma troparion o wyznawcy (16), Sława, troparion o męczennikach (8), I nynie, Predstatielstwo. Czytania: poniedziałek 35: 1J 2,18-3,10; Mk 11,1-11.

O patronie dnia

 

22 Wtorek. - Św. apostoła TYMOTEUSZA i św. męczennika ANASTAZEGO PERSA. Antyfony powszednie. Po Wchodzie; Troparion dnia, troparion chrama, troparion Tymoteusza, ton 4: Wyuczony dobroci, wstrzemięźliwy we wszystkim,* przywdziałeś prawe sumienie jak przystoi kapłanowi,* czerpiąc niewymowne prawdy od "Naczynia Wybranego".* Wiary dochowałeś i biegu równego jemu dokonałeś, apostole Tymoteuszu.* Proś Chrystusa Boga o zbawienie dusz naszych. Sława, troparion o męczenniku (8), I nynie, Predstatielstwo. Wszystko z dnia, czytania: Czwartek 35: 1J 4,20-5,21; Mk 15,1-15.

O patronie dnia

 

23 Środa. - Św. męczennika KLEMENSA, biskupa Ancyry i św. męczennika św. Agatangela.

            + Błogosławionego WINCENTEGO i 12 TOWARZYSZY UNICKICH MĘCZENNIKÓW PODLASKICH z Pratulina.

TROPARION o Klemensie, ton 4.

Wyrosłeś, o bardzo święty, jak latorośl świętości,* odrost męstwa, kwiat niezmiernie święty i owoc smaczny dany wiernym przez Boga.* Jako więc towarzysz w boju męczenników i uczestnik władzy biskupiej* proś Chrystusa Boga o zbawienie dusz naszych.

TROPARION o męczennikach unickich, ton 8.

Jako fundament męczenników i umocnienie pobożności,* Kościół czci i sławi twoje świetlane cierpienie,* zawsze opiewany błogosławiony, mężniemądry od młodości chwalebny Anicecie:* z cierpiącymi z tobą uproś dla czczących cię oczyszczenia, jako niezwyciężony.

KONTAKION o męczennikach unickich, ton 2.

Krwi waszej strugami* Bóg odział w purpurę Kościół;* On dał wam moc niezwyciężoną* i zachowuje pojednanych w jedności, której wy jesteście umocnieniem.

TEOTOKION, ton 5

Wszyscy wiemy, że jesteś naprawdę bożą pięknie ozdobioną Szatą,* Matko nie znająca męża:* my, czciciele twoi Cię prosimy,* potoki naszych grzechów i serc naszych fale* bożą twoją ciszą uspokój* i okryj szatą jedności* Chrystusowy Kościół.

PROKIMEN, ton 7.

Ps 17,2 i 3.

Będę Cię miłował, Panie, mocy moja,* Pan moją twierdzą.

Stych: Bóg mój wspomożyciel mój, i w Nim będę miał nadzieję.

Apostoł: 1J 3,10b-24.

ALLELUJA

J 17,21. Aby wszyscy byli jedno, podobnie jak Ty, Ojcze, we mnie, a Ja w Tobie. Stych: Tak i oni niech będą w nas, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał.

Ewangelia: J 17,6.19-26.

ŚPIEW NA KOMUNIĘ

Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, * jak ja was umiłowałem, powiedział Pan,* alleluja 3x.

O patronie dnia

 

24 Czwartek. - Św. matki naszej KSENI. Antyfony powszednie. Po Wchodzie: troparion dnia, chrama, troparion o niewieście (15), I nynie, Predstatielstwo. Czytania: Środa: 1J 3,21-4,6 i za czwartek: 1J 4,20-5,21; Mk 14,43-15,15.

O patronie dnia

 

25 Piątek. + Św. ojca naszego GRZEGORZA TEOLOGA, patriarchy Konstantynopola. Antyfony Izobrazitielnyje. Po Wchodzie: troparion chrama, Grzegorza, Sława, kontakion Grzegorza, I nynie, Predstatielstwo. Czytania: Piątek: 2J 1,1-13;  i   o Grzegorzu: Hbr 7,26-8,2; Mk 15,22-25.34-41 i o Grzegorzu J 10,9-16.

O patronie dnia

 

26 Sobota mięsopustna. - Św. ojca naszego KSENOFONTA i jego bliskich. (Dzień zaduszny). Wszystkie teksty zmienne za zmarłych soboty.

TROPARION, ton 8.

Głębią mądrości z miłością do człowieka wszystko urządzasz* i korzystnie wszystkich obdarowujesz, jedyny Stwórco,* daj pokój, Panie, duszom sług Twoich,* w Tobie bowiem złożyli nadzieję, Twórcy, Rodzicu i Bogu naszym.

KONTAKION, ton 8.

Ze świętymi daj pokój duszom spoczywających sług Twoich,* gdzie niema cierpienia, smutku i jęków,* lecz życie nieustające.

Ty jesteś naszą obroną i ucieczką* i błagalnicą miłą Bogu, Bogurodzico dziewicza,* któraś zrodziła Zbawienie wierzących.

Bieżące: 1Kor 10,23-28;  Łk 21,8-9.25-27.33-36.

I za zmarłych: 1Tes 4,13-17; J 5, 24-30.

O patronie dnia

 

27 NIEDZIELA. 35 PO PIĘĆDZIESIĄTNICY.  Ton 2. O STRASZNYM SĄDZIE. (Mięsopustna). + PRZENIESIENIE RELIKWII ŚW. JANA ZŁOTOUSTEGO. Wszystkie teksty zmienne niedzieli bieżącego tonu, oprócz następującego Kontakionu, Prokimna i Alleluja.

KONTAKION, ton 1.

Gdy przyjdziesz w chwale na ziemię, Boże,* i całe stworzenie zadrży;* gdy rzeka ognista popłynie przed trybunałem,* otworzą się księgi i skryte się wyjawi,* wtedy wybaw mnie od ognia nie gasnącego* i zaszczyć mnie staniem po Twojej prawicy, Sędzio najsprawiedliwszy.

PROKIMEN, ton 3.

Ps 146, 5 i 1.

Wielki Pan nasz i wielka moc Jego,* a mądrości Jego nie masz liczby.

Stych: Chwalcie Pana, bo dobry jest psalm.

Apostoł: 1Kor 8,8-9,2.

ALLELUJA

Ps 94, 1 i 2.

Pójdźcie, śpiewajmy z radością Panu, śpiewajmy Bogu, Zbawicielowi naszemu.

Stych: Uprzedzajmy oblicze jego z wychwalaniem i psalmy śpiewajmy mu.

Ewangelia: Mt 25,31-46.

TROPARION Jana, ton 8.

Wdzięk ust twoich jak błyszcząca lampa oświecił cały świat.* Skarby ubóstwa zgromadził dla świata.* Ukazał nam wielkość pokory.* Nauczając nas swymi słowami, ojcze Janie Złotousty,* proś Słowo, Chrystusa Boga, o zbawienie dusz naszych.

Uwaga. Na zapryczastnik śpiewać do wyboru pieśni: Wostrewożymsia i ustraszymsia,

O, hore mnie, hreszniku suszczu, Pamiatajte christijanie, Każut’ ludie szto ja umru, Prijdie hodyna, dla wsiech jedyna.

O patronie dnia

 

28 Poniedziałek. Tydzień seropustny, bez postu. Σ Św. ojca naszego EFREMA SYRYJCZYKA. Antyfony powszednie. Po Wchodzie: troparion dnia (poniedziałku), troparion chrama, Sława, troparion o wielebnym (7C), I nynie, Predstatielstwo. Czytania: Poniedziałek Seropustnej niedzieli: 3J 1,1-15;  Łk 19,29-40;22,7-39.

O patronie dnia

 

29 Wtorek. Σ PRZENIESIENIE RELIKWII ŚW. MĘCZENNIKA IGNACEGO NOSICIELA BOGA. Antyfony powszednie. Po Wchodzie: troparion dnia, chrama, Sława, troparion o biskupie (10), I nynie, Predstatielstwo.

O patronie dnia

 

30 Środa. - Św. męczennika HIPOLITA, kapłana rzymskiego. ± Świętych ojców naszych i wielkich arcybiskupów: BAZYLEGO  WIELKIEGO, GRZEGORZA TEOLOGA i JANA ZŁOTOUSTEGO. TROPARION, ton 4: Równi w godności Apostołom* i nauczyciele powszechni Kościoła,* proście Pana wszechświata* o pokój dla świata i bogate miłosierdzie dla dusz naszych. Sława, kontakion, ton 2, Świętych i głoszących Bożą naukę heroldów, kwiat nauczycieli,* przyjąłeś do siebie, Panie,* darząc pokojem i pełnią wszelkiego Twojego dobra.* Trudy ich i wysiłki przyjąłeś ponad całopalne ofiary,* Ty jedynie darzący chwałą Swych świętych, I nynie, Predstatielstwo.

 

Oraz o Biskupach:

PROKIMEN, ton 8.

Ps 18,5 i 2.

Na wszystką ziemi wyszedł głos ich* i na krańce okręgu ziemi słowa ich.

Stych: Niebiosa opowiadają chwałę Boga, a dzieła rąk Jego oznajmia firmament.

            Apostoł: Hbr 13,7-16.

ALLELUJA

Ps 88,6 i 8.

Będą wysławiać niebiosa cuda Twoje, Panie, i prawdę Twoją w zgromadzeniu świętych.

Stych: Bóg, który jest wielbiony w radzie świętych wielki i straszliwy nad wszystkich, którzy są dokoła Niego.

            Ewangelia: Mt 5,14-19.

ŚPIEW NA KOMUNIĘ

Ps 32,1.

Weselcie się, sprawiedliwi w Panu,* prawym przystoi chwała,* alleluja 3x.

 

Uwaga. Środę i piątek tego tygodnia zalicza się do Wielkiego Postu, są więc aliturgiczne (nie odprawa się Liturgii eucharystycznej). W obrządku jednak melchickim w te dni odprawia się zwykłą Liturgię św. Jana Złotoustego z czytaniami własnymi, zaznaczonymi gwiazdkami (*). Gdzie indziej w obrządku bizantyjskim grekokatolicy zamiast powyższego zwyczaju odprawiają Liturgię o świętym w tym dniu przypadającym z jego własnymi czytaniami lub ze wspólnymi o tej kategorii świętych.

O patronie dnia

 

31 Czwartek. Σ Świętych męczenników CYRUSA i JANA, cudotwórców i lekarzy wolontariuszy. Antyfony powszednie. Po Wchodzie: troparion dnia, chrama, Sława, Cyrusa i Jana, I nynie, Predstatielstwo. Czytania: Czwartek: Jud 1,11-25;  Łk 23,1-34.44-56.

 O patronie dnia

 

wstecz powrót do strony głównej