wstecz

Kompletna lista świętych obrządku greckiego czczonych przez

 Katolicki Kościół tradycji bizantyjskiej

powrót do strony głównej

Od początku istnienia Kościoła aż do schizmy wschodniej (1054 rok).

 

Styczeń

Luty

Marzec Kwiecień Maj Czerwiec
Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

 

Plik  ten ściągnąłem z internetu, ale nie pamiętam adresu. W każdym razie jest on własnością Prawosławnej Cerkwi Rosyjskiej za granicą. Mechanicznie, może nie dokładnie, wykasowałem z niego świętych wciągniętych do „Albumu świętych”, którzy żyli po 1080 roku.

         Zawiera ona trzyjęzyczną wersję:

Polska wersja – to Święci czczeni w całym obrządku bizantyjskim, tak zwani: powszechni, wsielenskii, kórych umieszczają księgi liturgiczne. I tylko oni są w MENOLOGIONIE wydanym po polsku w Kostomłotach w 2007 roku.

Rosyjska wersja, względnie słowiańska – to Święci jacy w tym dniu mają swoje wspomnienie. Są to Święci powszechni i inni, ale ci inni są czczeni tylko lokalnie. Jest  ona względnie kompletna. Ma ogromnie ważne z pierwszego tysiąclecia wspomnienia świętych zachodniego patriarchatu, rzymskiego, których uznaje też Cerkiew prawosławna rosyjska. Są oni na Liście odznaczeni niebieskim kolorem.

Angielska wersja – do niej odnoszą się wszystkie uwagi dotyczące wersji rosyjskiej.

I jeszcze jedna ważna ekumeniczna wiadomość. Obrządek bizantyjsko-słowiański wersji synodalnej, którego trzymają się katolicy (np. w Kostomłotach) może oddawać kult Świętym Cerkwi rosyjskiej zaliczonym do katalogu świętych po 1084 roku. Ale tym, którzy jawnie w swoim nauczaniu i postępowaniu nie byli przeciwni Kościołowi katolickiemu. Jest to decyzja papieża Piusa XI. Podam o niej dokładne dane, gdy do nich dotrę. Przykładowo pewna ilość tych Świętych rosyjskich jest podana w katolickich wydaniach słowiańskich ksiąg liturgicznych. Na tej Liście są zaznaczeni kolorem fioletowym i umieszczeni zaraz po wersji rosyjskiej. Będę powoli systematycznie podawał ich Tropariony i Kontakiony.

Prawosławna Cerkiew rosyjska czci 19 papieży z pierwszego tysiąclecia. Na tej Liście są odznaczeni czerwonym kolorem.

 UWAGA: W miarę dopracowywania, są możliwe zmiany tej Listy.

 

wstecz powrót do strony głównej