KALENDARZ GRECKO-KATOLICKI
Używany w Kostomłotach

STYCZEŃ

2004

 

 

22 STYCZNIA

 

CZWARTEK

 

TYDZIEŃ XXXIII po PIĘĆDZIESIĄTNICY. - Św. apostoła TYMOTEUSZA i św. męczennika ANASTAZEGO PERSA

 

Św. Tymoteusz pochodził z Lystry w Likaonii, był synem poganina i żydówki. Spotkał go w czasie pierwszej swojej podróży po tych okolicach św. Paweł i odtąd Tymoteusz towarzyszył mu we wszystkich jego podróżach. Gdy Apostoł przybył do Macedonii, prosił Tymoteusza o pozostanie w Efezie. Tradycja podaje, że zmarł jako męczennik pod koniec pierwszego wieku.

Św. Anastazy rodem z Persji, syn maga perskiego, uderzony zawziętą nienawiścią do chrześcijan Chozroesa II, i nie widząc tego przyczyny, postanowił poznać dogłębnie ich wiarę. Poznawszy ją dokładnie, został ochrzczony w Palestynie przez patriarchę Jerozolimy Modesta. Otrzymał imię Anastazy w miejsce poprzedniego Magoundat. Przebywał jakiś czas w klasztorach tego regionu. Gdy nastąpiła straszna inwazja Chozroesa II na Palestynę, Święty odważnie wyznał swoją wiarę i po wielu torturach został ścięty 22 stycznia 628 roku. Głowa jego była w następnych latach przewieziona do Rzymu, gdzie jest czczona w kościele męczenników Wincentego i Anastazego na obrzeżach Rzymu w Tre Fontane.

TROPARION, ton 4

Wyuczony dobroci, wstrzemięźliwy we wszystkim, * przywdziałeś prawe sumienie jak przystoi kapłanowi, * czerpiąc niewymowne prawdy od "Naczynia Wybranego". * Wiary dochowałeś i biegu równego jemu dokonałeś, apostole Tymoteuszu. * Proś Chrystusa Boga o zbawienie dusz naszych.

 

                TROPARION o męczenniku (8)

 

KONTAKION o obydwóch, ton 1.

Opiewajmy, wierni,  w pieśniach Tymoteusza, * ucznia Pańskiego i Pawłowego towarzysza podróży; * z nim razem uczcijmy mądrego Anastazego, * który rozbłysnął z Persji jak gwiazda * i odpędza od nas namiętności * duchowe i cielesne.

 

Czytania wziąć i za jutro ze względu na Błog Męczenników Unickich z Pratulina.

 

Czwartek: Jk 4,7-5,9                                                                                   Mk 11,27-33

Piątek: 1P 1,1-2.10-12; 2,6-10                                                                   Mk 12,1-12

Sobota: Tes 5,14-23                                                                                    Łk 17,3-10