KALENDARZ GRECKO-KATOLICKI
Używany w Kostomłotach

STYCZEŃ

2004

 

 

12 STYCZNIA

 

PONIEDZIAŁEK

 

TYDZIEŃ XXXII po PIĘĆDZIESIĄTNICY.  Swiatki.- Św. Męczennicy TATIANY.

Święta męczennica Tatiana urodziła się w arystokratycznej rzymskiej rodzinie, której ojciec był trzykrotnie obierany konsulem. Jako potajemny chrześcijanin wychowywał córkę w duchu oddania Bogu i Kościołowi. Doszedłszy do wieku dojrzałego, nie wychodziła za mąż, oddając swe siły na służbę Kościoła. Jako diakonissa Kościoła Rzymskiego w poście i modlitwie służyła Bogu, opiekując się chorymi pomagając biednym.

            Gdy cesarzem rzymskim został szesnastoletni Aleksander Sewer (222-235), cała władza skupiła się w rękach Ulpiana, zawziętego wroga i prześladowcy chrześcijan. Jak rzeka polała się krew wyznawców Chrystusa. Schwytano też diakonissę Tatianę. Zaprowadzono ją do pogańskiej świątyni, by złożyła ofiarę Apollinowi. Modlitwy Świętej sprawiły, że wszystkie znajdujące się tam posągi bożków rozleciały się na kawałki. Część świątyni zawaliła się, przygniatając pogańskich kapłanów i wielu pogan.

            Zaczęli wtedy Tatianę bić, wyłupili jej oczy, ale ona znosiła wszystko cierpliwie, prosząc Boga, by otworzył duchowe oczy oprawcom. Bóg usłyszał modlitwy Swej służebnicy. Kaci zobaczyli, że czterech aniołów otoczyło męczennicę i odwracają zadawane jej ciosy. Słyszeli zwrócony do niej Głos nieba. Padli jej do nóg, prosząc o przebaczenie. Uwierzyli w Chrystusa, byli zaraz ścięci i przyjęli chrzest krwi.

            Po wielu innych męczarniach w kolejnym dniu doświadczeń zaprowadzili Męczennicę do cyrku i wypuścili na nią lwa. Ten zaczął delikatnie lizać jej nogi. Chcieli wegnać go do klatki, przy czym on poszarpał jednego z obsługi.

            Gdy wszystkie katorgi okazały się bezskuteczne, ścięto ją mieczem. Wraz z nią ścięli i ojca św. Tatiany, który odsłonił jej prawdy wiary chrześcijańskiej.

 

                TROPARION o męczennicy (14)

 

KONTAKION, ton 4.

Pięknie w swym cierpieniu zabłysnęłaś, Męczennico,* różnobarwna kolorami krwi swojej* i jako śliczna gołąbka odleciałaś, Tatiano, do Nieba.* Módl się zawsze za swoich czcicieli.

 

Poniedziałek 32: Jk 2,14-26                                           Ew 31:                     Mk 9,42-10,1

Wtorek: Jk 3,1-10                                                                                         Mk 10,2-12

Środa: Jk 3,11-4,6                                                                                         Mk 10,11-16

Czwartek: Jk 4,7-5,9                                                                                     Mk 10,17-27

Piątek: 1P 1,1-2.10-12; 2,6-10                                                                      Mk 10,23-32

Sobota: Tes 5,14-23                                                                                      Łk 16,10-15